czwartek, 23 września 2021 r.  Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
Wiadomości z tagiem Naczelnego  RSS
Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

Dodano: 20.09.2021 10:37 | 7 odsłon | 0 komentarzy

Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Klient "nieuspołeczniony" [O edukacji nie tylko ubezpieczeniowej]

Dodano: 16.09.2021 8:47 | 11 odsłon | 0 komentarzy

W najnowszym, jeszcze ciepłym, dostarczonym na Kongres Brokerów, Miesięczniku Ubezpieczeniowym, Redaktor Naczelny sugeruje, że "ubezpieczenia pełnią ważną, choć niestety poza branżą rzadko docenianą, funkcję społeczną". Nie odważam się polemizować z całym zdaniem Naczelnego, bo ubezpieczenia pełnią bardzo ważną funkcję społeczną. Zastanawiam się nawet, czy w felietonach nie przewartościowuję "uspołecznienia" funkcji społecznych ubezpieczenia. Z czego to wynika, tłumaczyłem w jednym z felietonów, przywołując tworzenie Katedry Ubezpieczenia Społecznego na SGH przed 26 laty. Jednym z argumentów było gospodarstwo domowe jako jeden z dwóch podstawowych podmiotów ekonomicznych, korzystających z ochrony ubezpieczeniowej. Jednakże ze zdania Naczelnego wykreśliłbym "poza branżą", bo rzadko doceniana jest ta funkcja również przez branżę. Trochę inaczej przez zakłady ubezpieczeń, trochę inaczej przez agentów, trochę inaczej przez brokerów, jeszcze inaczej przez instytucje-organy państwa. I też nie należy tego uogólniać. Na szczęście docenianie funkcji społecznej zawsze można zwiększyć, i poza branżą, i wewnątrz branży. Pytanie tylko, jak to zrobić? Proponuję zacząć od "uspołecznienia" klienta.

Źródło: feedproxy.google.com

NSA: Sposób wypłaty honorarium zależy od stron umowy

Dodano: 13.09.2021 17:05 | 24 odsłon | 0 komentarzy

Pracodawca może zastosować podwyższone 50-proc. koszty uzyskania przychodu wobec wynagrodzenia wypłacanego za efekty pracy twórczej, nawet gdy jego wysokość nie jest wprost określona w umowie o pracę – wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sprzedaż samemu sobie nie pozwoli odzyskać VAT

Dodano: 13.09.2021 17:05 | 22 odsłon | 0 komentarzy

Faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych z własnej jednoosobowej firmy nie uprawniały do odzyskania podatku związanego z inwestycją mieszkaniową – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Sądy stosują uchwałę NSA wydaną z wniosku Rzecznika MŚP. Kolejne korzystne wyroki dla przedsiębiorców

Dodano: 12.09.2021 17:05 | 27 odsłon | 0 komentarzy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał dwa, korzystne dla przedsiębiorcy, wyroki w sprawach skarg na decyzje określające wysokość podatku od towarów i usług. W uzasadnieniu Sąd uwzględnił uchwałę Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 24 maja 2021 roku, wydaną z wniosku Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, dotyczącą kontroli przez sądy administracyjne instrumentalnego wszczynania postepowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia - informuje Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Kradzież pieniędzy nie zwalnia z PIT od odszkodowania

Dodano: 10.09.2021 11:12 | 17 odsłon | 0 komentarzy

Mężczyzna, który wygrał w sądzie rekompensatę za utratę oszczędności ulokowanych w banku, musi zapłacić podatek od odsetek. Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza po raz kolejny, że odsetki od należności wypłacanych z opóźnieniem są opodatkowane, niezależnie od tego czy należność główna jest również z PIT, czy bez podatku. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule „Podatnik się sądzi, a budżet na tym zarabia” (DGP nr 95/2018).

Rosyjskie embargo na jabłka. Fiskus nie oskubie sadowników z pomocy

Dodano: 10.09.2021 11:11 | 14 odsłon | 0 komentarzy

Producenci, którzy wycofali jabłka z rynku w związku z rosyjskim embargiem, nie muszą płacić VAT od dopłat – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Syrop na grypę z wyższym podatkiem

Dodano: 10.09.2021 11:11 | 18 odsłon | 0 komentarzy

Środek na przeziębienie nie zawsze jest objęty 8-proc. VAT jak tabletka na ból gardła. Może mieć w cenie 23 proc. podatku niczym zwykły napój – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Jest już linia orzecznicza w NSA w sprawie VAT od fast foodów

Dodano: 06.09.2021 11:05 | 17 odsłon | 0 komentarzy

Zapadają kolejne wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzające, że jeśli klient nie spożywa fast foodu w miejscu zakupu, to jest to dostawa gotowego posiłku opodatkowana 5-proc. stawką VAT.

Fiskus oceni, czy doszło do rozwiązania spółki cywilnej

Dodano: 31.08.2021 5:07 | 25 odsłon | 0 komentarzy

Skarbówka ma prawo samodzielnie rozstrzygać, czy spółka cywilna przestała istnieć – wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

reklama

Copyright © 2008-2021 site.elk.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone