środa, 26 lutego 2020 r.  Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
Wiadomości z tagiem Rzecznika  RSS
Odszkodowanie z OC nie wyklucza nawiązki [Szkody]

Dodano: 11.02.2020 7:50 | 9 odsłon | 0 komentarzy

Sąd Najwyższy po kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich uchylił orzeczenie sądu okręgowego, który odmówił przyznania nawiązki poszkodowanej w (...)

Źródło: feedproxy.google.com

Zawieszanie biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych - RPO skarży przepisy do TK

Dodano: 10.02.2020 16:21 | 12 odsłon | 0 komentarzy

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zasada demokratycznego państwa prawnego (określona w art. 2 Konstytucji RP) wymaga, aby zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego miało swoje uzasadnienie w stanie faktycznym. Chodzi o to, aby odmiennie traktować podatników, którzy nie popełnili czynu zabronionego oraz tych, którzy takiego czynu się dopuścili. Niezgodne z Konstytucją (wg opinii RPO) są przepisy Ordynacji podatkowej, służące do wszczynania postępowań karnoskarbowych w celu zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Taki jest wniosek Rzecznika do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie skargi konstytucyjnej obywatela dotkniętego tymi przepisami. Już w 2014 r. RPO zaskarżył te przepisy do TK, wnosząc o stwierdzenie ich niekonstytucyjności - dotąd TK nie wydał orzeczenia w tej sprawie. RPO uważa, że przepisy te skutkują niepewnością obywateli, którzy nie wiedzą, czy ich zobowiązania podatkowe wygasły.

Źródło: https:

RPO: ubezpieczenie OC nie jest ubezpieczeniem odpowiedzialności karnej [Szkody]

Dodano: 10.02.2020 11:58 | 35 odsłon | 0 komentarzy

Sąd Najwyższy po kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich uchylił orzeczenie sądu okręgowego, który odmówił przyznania nawiązki poszkodowanej w (...)

Źródło: feedproxy.google.com

Przedawnienie zobowiązań podatkowych - interwencja Rzecznika MŚP

Dodano: 07.02.2020 10:56 | 22 odsłon | 0 komentarzy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, uchylił 4 lutego 2020 r. decyzję Urzędu Skarbowego wobec przedsiębiorcy, który nie został skutecznie powiadomiony o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Zajęcie rachunku bankowego przez US, gdy możliwe było zajęcie ruchomości

Dodano: 31.01.2020 13:36 | 24 odsłon | 0 komentarzy

Zajęcie rachunków bankowych firmy, gdy wystarczającym zabezpieczeniem spłaty zobowiązań podatkowych były ruchomości wskazane przez przedsiębiorcę, to klasyczny przykład ignorowania zapisów Konstytucji Biznesu i działanie, które mogło doprowadzić do upadłości rodzinną firmę z 35-letnią tradycją. Takie stanowisko Rzecznika MŚP podzielił Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, uchylając decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w sprawie sposobu egzekwowania zobowiązań przedsiębiorstwa z branży metalowej w podatku VAT.

reklama

Copyright © 2008-2020 site.elk.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone