wtorek, 19 listopada 2019 r.  Imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła
Wiadomości z tagiem Prof  RSS
Jak wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę wpływa na podstawę wymiaru świadczeń chorobowych?

Dodano: 14.11.2019 11:06 | 2 odsłon | 0 komentarzy

Gazeta Podatkowa nr 82 (1644) z dnia 14.10.2019 r., autor: Bożena Dziuba
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych należnych pracownikowi ustalana jest w oparciu o wynagrodzenie wypłacone mu za okres poprzedzający powstanie niezdolności do pracy lub które by uzyskał, gdyby przepracował pełny miesiąc kalendarzowy. Przy czym nie może być ona niższa od zagwarantowanej przez ustawodawcę wysokości, do naliczania której przyjmowane jest minimalne wynagrodzenie za pracę. Ponieważ wynagrodzenie to z dniem 1 stycznia 2020 r. wzrośnie do kwoty 2.600 zł, stosownej zmianie ulegnie również najniższa podstawa wymiaru zasiłku.

Źródło: www.gofin.pl

Wiążąca informacja stawkowa (WIS) w okresie przejściowym (1 listopada 2019 r. - 31 marca 2020 r.)

Dodano: 08.11.2019 9:07 | 6 odsłon | 0 komentarzy

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy mogą występować z wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS), ale dotyczącej stanu prawnego, który zacznie obowiązywać dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Przy czym w okresie przejściowym, czyli od 1 listopada 2019 r. do 31 marca 2020 r., w zakresie stawek VAT obowiązujących do 31 marca 2020 r. można wystąpić o indywidualną interpretację prawa podatkowego.

Źródło: https:

Ukryte kamery w miejscu pracy - liberalny wyrok ETPC

Dodano: 07.11.2019 17:08 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Nacisk na rozwój gospodarczy zaczyna wygrywać w Europie z ochroną prywatności, widać liberalizację podejścia do kwestii przetwarzania danych - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ds. ochrony danych osobowych Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej. Przykładem tej liberalizacji jest wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 17 października 2019 r., w którym Trybunał uznał, że przedsiębiorca ma prawo korzystać z ukrytego monitoringu wizyjnego, czyli mówiąc wprost, nie informować pracowników, że umieścił w zakładzie pracy kamery, o ile ma uzasadnione podejrzenia naruszeń (w tym wypadku kradzieży).

Źródło: https:

Sprzedaż nieruchomości a VAT - czy koszt wyceny wlicza się w podstawę opodatkowania?

Dodano: 07.11.2019 11:18 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Przy sprzedaży nieruchomości, której wartość jest trudna do ustalenia lub wymaga oszacowania z uwagi na stosowne przepisy prawa, konieczna jest wycena przez rzeczoznawcę majątkowego. Z uwagi na obostrzenia prawne, jedynie osoby posługujące się tym tytułem mogą dokonywać wycen. Ich usługi są oczywiście odpłatne i nierzadko wynoszą sporą sumę pieniędzy. Stąd, sprzedający dążą do przeniesienia takiego kosztu na kupujących. Rodzi się zatem pytanie, czy taki koszt należy opodatkować oddzielnie, czy też stanowi on element ceny nieruchomości, a zatem podlega opodatkowaniu jak nieruchomość.

Tagi: Prof
Źródło: https:

Przy podziale zysków z wynalazku nie ma VAT

Dodano: 06.11.2019 5:11 | 6 odsłon | 0 komentarzy

Wspólne korzyści z wdrożenia wynalazku nie mają nic wspólnego z wynagrodzeniem za usługę – uznał WSA w Opolu.

Tagi: Prof
Źródło: podatki.gazetaprawna.pl

Czy Surówki nie posiekają [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 05.11.2019 7:48 | 10 odsłon | 0 komentarzy

Demokracja wybrała, mamy nowe-stare władze. Z ciekawą sytuacją w Senacie i niewidzianą od lat liczbą partii w Sejmie. Jak będzie... zobaczymy. Kandydatury do Trybunału Konstytucyjnego pokazują, że może być co najmniej śmiesznie. Co zresztą będzie tylko kolejnym dowodem na upadek demokracji powszechnej. Nie, by wprowadzać od razu króla. Ale może powinni głosować tylko ci, którzy zapłacili choć złotówkę podatku? Przy możliwie wysokiej kwocie od podatku wolnej oczywiście. Projekt mało realny niestety. A szkoda, bo cenzus majątkowy wydaje się lepszy od dyktatury, którą powszechne demokracje niestety zbyt często na swoje narody sprowadzają. Przykłady każdy zapewne sam sobie przypomni i z XX, i XXI wieku. No, ale niżej podpisany na polityce się nie zna, a interesują go jedynie ubezpieczenia. Wróćmy więc spokojnie do ubezpieczeń.

Źródło: feedproxy.google.com

Kary nałożone na podstawie RODO

Dodano: 04.11.2019 10:59 | 10 odsłon | 0 komentarzy

Po blisko półtora roku obowiązywania RODO warto dokonać przeglądu najczęściej występujących naruszeń związanych z ochroną danych i kar jakie w następstwie tego zostały nałożone przez organy nadzorcze w poszczególnych krajach członkowskich. W samej Polsce od 25 maja 2018 roku do organu wpłynęło co najmniej 8 000 skarg. Prezes UODO wydał już ponad 886 decyzji, z czego jedynie 3 nakładały na administratorów kary pieniężne. Przy czym łączna wysokość kar pieniężnych wyniosła blisko 3 miliony zł. W pozostałych krajach UE sytuacja wygląda podobnie

Źródło: https:

Międzynarodowy laur. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, prowadzone przez samorządy, z Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego

Dodano: 31.10.2019 14:11 | 14 odsłon | 0 komentarzy

Samorządowe Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzymało Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego/Nagrody Europa Nostra 2019 – za rewitalizację kompleksu Luiza.

Źródło: samorzad.pap.pl

OWU są problemem [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 31.10.2019 7:47 | 14 odsłon | 0 komentarzy

Znakomita część klientów nie czyta OWU. Przynajmniej do szkody. A i po szkodzie coraz częściej OWU czytają nie klienci, ale kancelarie odszkodowawcze lub jacyś bardziej przypadkowi prawnicy. OWU nie czyta też znaczna część agentów ubezpieczeniowych. Nawet przy kilku obsługiwanych ubezpieczycielach dogłębne zapoznanie się z warunkami jest trudne. Przy kilkunastu firmach jest nierealne. Brokerzy też nie czytają OWU, bo już przy trochę większych projektach niż małe tworzą własne. Po co więc w ogóle OWU?

Źródło: feedproxy.google.com

=> RPP pyta SN o zadośćuczynienie dla bliskich ciężko poszkodowanych <= [Rynek]

Dodano: 31.10.2019 7:47 | 10 odsłon | 0 komentarzy

Rzecznik Praw Pacjenta skierował do Sądu Najwyższego [[https://s.dzub.pl/9e03502b wniosek o podjęcie uchwały]] odpowiadającej na pytanie: "Czy (...)

Źródło: feedproxy.google.com

Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2019 site.elk.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone