niedziela, 21 października 2018 r.  Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
Wiadomości z tagiem Podatnicy  RSS
Rzecznik Praw Podatnika ma być niezależny od MF

Dodano: 19.10.2018 7:17 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Rzecznik Praw Podatnika będzie powoływany na wniosek ministra finansów ale nie ma obaw o jego niezależność - zapewnia PAP wiceminister finansów Filip Świtała. Rzecznik Praw Podatnika będzie powoływany na 6-letnią kadencję, bez możliwości jej powtórzenia i będzie nieusuwalny. Zdaniem ministra Świtały nie ma uzasadnienia, by nowego rzecznika umieszczać w strukturach Rzecznika MŚP.

Źródło: https:

Podatki 2020: Biznes za powołaniem instytucji Rzecznika Praw Podatnika

Dodano: 18.10.2018 15:00 | 12 odsłon | 0 komentarzy

Projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika (RPP) zasługuje na poparcie, bo aktualnie prawa podatników nie są w Polsce odpowiednio chronione - oceniają eksperci podatkowi Konfederacji Lewiatan. Zrzeszająca przedsiębiorców organizacja apeluje jednak do Ministerstwa Finansów o wprowadzenie zmian w projekcie

Źródło: www.podatki.biz

Rzecznik Praw Podatnika - potrzebna instytucja

Dodano: 18.10.2018 7:44 | 3 odsłon | 0 komentarzy

Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan utworzenie instytucji Rzecznika Praw Podatnika zasługuje na poparcie ponieważ obecnie prawa podatników nie są odpowiednio chronione. Wątpliwości budzi umiejscowienie go de facto w strukturach organów podatkowych, czy prawo odwołania rzecznika, przysługujące ministrowi finansów, bowiem może ograniczyć to jego swobodę w prowadzeniu sporów z resortem finansów i podległymi mu organami. Jednak łączenie go z innymi rzecznikami nie jest rozwiązaniem tego problemu, a tworzy nowe.

Odliczanie VAT z faktur przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej

Dodano: 08.10.2018 8:52 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Podatnicy mają prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na otrzymanych fakturach (o ile oczywiście dokumentują one wydatki dające prawo do odliczenia VAT naliczonego oraz zostały poprawnie wystawione) także w sytuacji, gdy będą one archiwizowane wyłącznie w formie elektronicznej (także na serwerach znajdujących się poza Polską). Jednak w takim przypadku podatnicy mają obowiązek przechować faktury w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie, zapewniając autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Ponadto podatnicy VAT muszą umożliwić organom podatkowym i skarbowym bezzwłoczny dostęp on-line do tych faktur, pobór i przetwarzanie danych w nich zawartych.

Źródło: https:

Podatki 2019: Nowy projekt zakłada ograniczenie obowiązków informacyjnych

Dodano: 05.10.2018 14:55 | 7 odsłon | 0 komentarzy

Podatnicy będą obciążeni mniejszą liczbą obowiązków - wynika z przygotowanego w resorcie przedsiębiorczości i technologii projektu nowelizacji. W przekazanym do Sejmu projekcie przewidziano m.in. likwidację obowiązków informacyjnych o okresie zawieszenia działalności gospodarczej i o prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów.

Źródło: www.podatki.biz

Podatki 2019: Zamrożenie progów PIT będzie kosztować podatników 1 mld zł

Dodano: 05.10.2018 14:51 | 6 odsłon | 0 komentarzy

W przyszłym roku progi dla podatku dochodowego PIT zostaną kolejny raz zamrożone, co oznacza wzrost dochodów państwa o ok. 1 mld zł w skali roku - szacują eksperci fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Podatnicy podatku CIT zapłacą z kolei w sumie o ok. 2 mld zł więcej. To efekt wprowadzonego w 2018 r. wydzielenia źródeł przychodów w tym podatku.

Źródło: www.podatki.biz

Podatek od nieruchomości 2019 [PODATNICY, TERMINY, STAWKI]

Dodano: 05.10.2018 11:06 | 25 odsłon | 0 komentarzy

Podatnicy podatku od nieruchomości w nadchodzącym roku zapłacą więcej. Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną średnio o 1,6 proc. – wynika z obwieszczenia Ministra Finansów ws. górnych stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2019 rok.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Ceny transferowe - podatkowe ujęcie czynnika rekompensującego

Dodano: 02.10.2018 13:56 | 4 odsłon | 0 komentarzy

Podczas przygotowywania dokumentacji podatkowej dotyczącej cen transferowych może się okazać, iż oprocentowanie wynikające z transakcji pożyczek zawartych między podmiotami powiązanymi było nierynkowe. Podatnicy mogą wówczas zadecydować o zastosowaniu tzw. czynnika rekompensującego.

Źródło: https:

Precedensowy wyrok NSA w sprawie pracowników korzystających ze służbowych samochodów do celów prywatnych

Dodano: 01.10.2018 11:07 | 25 odsłon | 0 komentarzy

Podatnicy mogą odetchnąć z ulgą. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził swój precedensowy wyrok w sprawie pracowników korzystających ze służbowych samochodów do celów prywatnych.

Źródło: rss.gazetaprawna.pl

Podatki 2019: Rząd wprowadzi obniżoną stawkę CIT na poziomie 9 proc.

Dodano: 27.09.2018 14:43 | 31 odsłon | 0 komentarzy

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), których przychody nie przekroczą w danym roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro, będą obłożeni podatkiem o obniżone stawce na poziomie 9 proc. - wynika z rządowego projektu nowelizacji, który trafił do Sejmu. W praktyce stawka dla małych podatników zostanie więc obniżona z 15 do 9 proc.

Źródło: www.podatki.biz

Starsze wiadomości »
reklama
Time4VPS.EU - VPS hosting in Europe

Copyright © 2008-2018 site.elk.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone