wtorek, 18 lutego 2020 r.  Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Wiadomości z tagiem Obywatelskiej  RSS
Odszkodowanie z OC nie wyklucza nawiązki [Szkody]

Dodano: 11.02.2020 7:50 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Sąd Najwyższy po kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich uchylił orzeczenie sądu okręgowego, który odmówił przyznania nawiązki poszkodowanej w (...)

Źródło: feedproxy.google.com

Zawieszanie biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych - RPO skarży przepisy do TK

Dodano: 10.02.2020 16:21 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zasada demokratycznego państwa prawnego (określona w art. 2 Konstytucji RP) wymaga, aby zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego miało swoje uzasadnienie w stanie faktycznym. Chodzi o to, aby odmiennie traktować podatników, którzy nie popełnili czynu zabronionego oraz tych, którzy takiego czynu się dopuścili. Niezgodne z Konstytucją (wg opinii RPO) są przepisy Ordynacji podatkowej, służące do wszczynania postępowań karnoskarbowych w celu zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Taki jest wniosek Rzecznika do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie skargi konstytucyjnej obywatela dotkniętego tymi przepisami. Już w 2014 r. RPO zaskarżył te przepisy do TK, wnosząc o stwierdzenie ich niekonstytucyjności - dotąd TK nie wydał orzeczenia w tej sprawie. RPO uważa, że przepisy te skutkują niepewnością obywateli, którzy nie wiedzą, czy ich zobowiązania podatkowe wygasły.

Źródło: https:

RPO: ubezpieczenie OC nie jest ubezpieczeniem odpowiedzialności karnej [Szkody]

Dodano: 10.02.2020 11:58 | 30 odsłon | 0 komentarzy

Sąd Najwyższy po kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich uchylił orzeczenie sądu okręgowego, który odmówił przyznania nawiązki poszkodowanej w (...)

Źródło: feedproxy.google.com

"Pułapka rentowa" zostanie ograniczona?

Dodano: 03.02.2020 15:21 | 28 odsłon | 0 komentarzy

Sejm zaczął prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Posłowie Koalicji Obywatelskiej - Platformy Obywatelskiej proponują ograniczenie tzw. pułapki rentowej poprzez zniesienie zasady zmniejszania/zawieszania renty osobom, których dochody przekraczają ustalone limity.

Podatki 2020: Karta Praw Podatnika jest niepotrzebna?

Dodano: 27.01.2020 15:22 | 23 odsłon | 0 komentarzy

Zgłoszony niedawno do Sejmu projekt nowej Karty Praw Podatnika prowadziłby w praktyce do rozproszenia prawa podatkowego, które powinno być jak najbardziej spójne - twierdzi NSZZ "Solidarność". W założeniu zgłoszony przez klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej projekt miałby wzmacniać ochronę praw podatników.

Trzaskowski chce stworzyć system zachęt skłaniający do płacenia podatków w Warszawie

Dodano: 22.01.2020 5:10 | 20 odsłon | 0 komentarzy

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował, że jeżeli wygra wybory stworzy system zachęt skłaniający mieszkańców stolicy do płacenia tu podatków. Chodzi m.in. o rozszerzenie karty warszawiaka.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

reklama

Copyright © 2008-2020 site.elk.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone