poniedziałek, 30 marca 2020 r.  Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
Wiadomości z tagiem Marcina  RSS
Krzew winny [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 26.03.2020 7:45 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Biblia pełna jest wielkich i inspirujących opowieści. Od stworzenia świata, przez historie Starego Testamentu po przypowieści Nowego. Jest i film grozy, jak zniszczenie Sodomy i Gomory, jest poezja, jak Pieśń nad pieśniami. Pełen przekrój do wszelakiej inspiracji. My dziś popatrzymy na jedną z opowieści, która rzadziej jest w Polsce wykorzystywana. Chyba przez to, że z oczywistych względów nie jesteśmy szczególnie zaznajomieni z technikami uprawy wina. Nie, by nikt nie wykorzystywał w ogóle; pojawia się. Ale na pewno nie ma takiej mocy, jak w krajach choćby południa Europy.

Źródło: feedproxy.google.com

Merytorycznie propozycje RF nie mają sensu Dlatego mogą być przyjęte [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 24.03.2020 7:49 | 1 odsłon | 0 komentarzy

Nikogo, kto zna się na ubezpieczeniach, nikogo, kto liznął ekonomii, nie trzeba bardzo przekonywać, że propozycje "antykoronawirusowe" Rzecznika Finansowego nie mają sensu. W szczególności "prolongata" w opłacaniu składek czy zawieszenie kar za brak OC. Również przygotowywane na chybcika wycofanie pojazdu z ruchu. Wreszcie passus o zamrożonych aktywach o charakterze inwestycyjnym to wręcz abstrakcja. Wszystko to propozycje karierowicza, który chciałby przypodobać się władzy. W nadziei, że ktoś zauważy, doceni, zapamięta i może pchnie wyżej. A władza - każda, bez różnicy skąd się wywodzi i pod jakimi sztandarami trafiła do władzy - lubi, kiedy jej się przypodobać. Lubi też, kiedy można zrobić coś dla zwykłych ludzi. A już najbardziej lubi zrobić coś dla ludzi za tych ludzi pieniądze. A tak by się stało z propozycjami RF. Za odroczenia składek zapłaciliby ci, którzy oddali je uczciwie (czy od razu, czy nawet po tych 3 miesiącach). Za nieubezpieczonych zapłaciliby uczciwie płacący składkę. Wycofamy pojazdy z ruchu - zapłacą więcej ci, którzy tego nie zrobią. Abstrakcja inwestycyjna to głupota jeszcze inna, bo zaprzecza wszystkim dotychczasowym osiągnięciom Rzecznika Ubezpieczonych. Bo jeśli opłaty są rzeczywiście abuzywne, czy mogą zostać zmniejszone?

Źródło: feedproxy.google.com

Postcywilizacja czyta książkę [Felietonik Marcina Masnego]

Dodano: 23.03.2020 8:28 | 13 odsłon | 0 komentarzy

Postcywilizacja zderzyła się z nowa grypą, na którą niemal nikt jeszcze nie jest odporny. Postcywilizacja wpadła w popłoch i podejmuje jeden za drugim samobójcze kroki. Z wyjątkiem Afryki, gdzie autentyczne zarazy wciąż powracają i wzrost śmiertelności z powodu łagodnego wirusa na nikim nie robi wrażenia. Ebola zabija co drugiego potwierdzonego zakażonego. Cholera nawet więcej.

Tagi: Marcina
Źródło: feedproxy.google.com

Dom nie biuro [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 19.03.2020 7:53 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Kilka rozmów z różnymi osobami z rynku wystarczyło, by dostać dość ostrą ocenę naszych realnych możliwości przejścia na pracę zdalną. I nie, by nie grało coś technicznie po stronie pracodawcy. W większości przypadków gra. Tylko okazuje się, że znaczna część ludzi nie potrafi, lub nie ma w domu warunków do pracy zdalnej. Problemem mogą być dzieci. Problemem może być internet. Problemem wreszcie może być po prostu krzesło.. Razem... efektywność pracy zdalnej bywa baaaardzo różna..

Źródło: feedproxy.google.com

Najdroższy lek świata [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 17.03.2020 7:47 | 13 odsłon | 0 komentarzy

Przez wieki i tysiąclecia życie ludzkie było tanie. Władcy dziesiątkami tysięcy wysyłali swoich poddanych, mężczyzn głównie, do walki na śmierć. Chwilowo trochę lepiej było w średniowieczu, kiedy przynajmniej życie rycerza zrobiło się - przez koszt ekwipunku - odrobinę cenniejsze. A chyba apogeum pogardy dla życia i dewaluacji jego wartości mieliśmy tak naprawdę bardzo niedawno - w czasie I wojny światowej. Rządy państw wysyłały milionowe zastępy młodych chłopaków na śmierć, a autorytety wojskowe eksterminowały ich dosłownie według zegarka. (Co brutalnie pokazuje na przykład 1917.) Już nawet w czasie II wojny światowej życiem swoich obywateli szafowali bez umiaru Niemcy i Rosjanie; zachodni alianci jednak przynajmniej trochę próbowali ograniczać straty. Dziś - gdybyśmy nie pracowali w ubezpieczeniach - mogłoby się nam wydawać, że cena ludzkiego życia poszybowała na szczyty. Że jest wręcz bezcenne. Jednak i tak wielkie dobro ma cenę.

Źródło: feedproxy.google.com

Kryzys. Stworki i przywódcy [Felietonik Marcina Masnego]

Dodano: 16.03.2020 9:30 | 23 odsłon | 0 komentarzy

Felieton ubezpieczeniowo-ogólny w obecnej sytuacji - to nie lada wyzwanie. Ubezpieczenia są funkcją gospodarki. Gospodarka - raczej nie tylko chwilowo - zamiera. Podsystemy zamykają się i wygaszają pod dyktando epidemiologów. Ci doradzają najlepiej, jak potrafią, ale ich rządowi słuchacze wykazują się właśnie totalnym brakiem horyzontów i wiedzy. Nazywa się to widzeniem tunelowym.

Źródło: feedproxy.google.com

Ile przeżyjemy jeszcze [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 12.03.2020 7:52 | 12 odsłon | 0 komentarzy

Jeden z aktuariuszy zachęcił mnie kiedyś do regularnego zaglądania do tablic trwania życia. On sam miał zwyczaj zaglądania tam (dla siebie) przynajmniej raz do roku - w urodziny. Zwyczaj może dziwny, ale też... pouczający. A w każdym razie na pewno pozwalający na uzyskanie pewnego dystansu do tego, co i jak się robi. Wszak wszyscy umrzemy. Nie wszyscy tylko wiemy jeszcze kiedy.

Tagi: Marcina
Źródło: feedproxy.google.com

Ubezpieczenia w cieniu koronawirusa [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 10.03.2020 9:14 | 13 odsłon | 0 komentarzy

Kiedy tylko Aon z Willis Towers Watson ogłosili fuzję... kursy akcji spadły w przepaść tak, że aż zamknęli amerykańską giełdę. Oczywiście i spadki, i zamknięcie rynku nie były związane z największą w historii brokerską transakcją. Bezpośrednio to efekt przeceny o 30% ropy naftowej po rozpoczęciu wojny cenowej pomiędzy producentami. Prawdopodobnie do wybuchu wojny akurat w tej chwili przyczynił się koronawirus. A na pewno koronawirus wzmógł panikę.

Źródło: feedproxy.google.com

Wszyscy się śmiejmy i dokazujmy. Zdalnie [Felietonik Marcina Masnego]

Dodano: 09.03.2020 8:50 | 26 odsłon | 0 komentarzy

Kiedy tylko zaplanuję sobie felieton oderwany od bieżączki, bieżączka atakuje zdalnie, znienacka, kładzie się zmorą na piersiach i żyć nie daje. Od piątku wiele się wydarzyło. Przede wszystkim wiemy już, że za trzy tygodnie w świat popłynie masa taniej ropy, co dla zdrowia gospodarki jest długofalowo dobre, ale dla finansistów żyjących z kapitału jest katastrofą, bo będzie to potężny impuls deflacyjny. Kapitał z rzadkiego powietrza nie przyniesie już żadnych dochodów. Banki centralne muszą ciąć stopy poniżej zera. Muszą, bo się uduszą.

Źródło: feedproxy.google.com

Małgorzata Rusewicz została wybrana na prezesa IZFiA

Dodano: 07.03.2020 11:05 | 57 odsłon | 0 komentarzy


Walne zgromadzenie członków Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) w związku ze złożeniem przez Marcina Dyla rezygnacji z funkcji prezesa skutecznej z dniem 31 grudnia br. zdecydowało...

Źródło: inwestycje.pl

Starsze wiadomości »
reklama
Time4VPS.EU - VPS hosting in Europe

Copyright © 2008-2020 site.elk.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone