poniedziałek, 24 września 2018 r.  Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
Wiadomości z tagiem Marcina  RSS
Pocztówka z Rosji [Felietonik Marcina Masnego]

Dodano: 24.09.2018 10:52 | 6 odsłon | 0 komentarzy

Nie ma w tym zupełnie nic osobliwego, że ktoś jedzie do Rosji, a jednak - skoro już tam byłem - podzielę się kilkoma spostrzeżeniami w naszym ubezpieczeniowym kontekście. Bo ruch na tej linii jest mały, a politycy skutecznie rujnują relacje biznesowe. Obłożenie samolotów jest słabe, a wielu pasażerów - to tranzyt. Rosjanie mają bowiem masę połączeń azjatyckich, których w naszej części Europy nie ma.

Źródło: feedproxy.google.com

Onkopolisy, raki i nowotwory [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 20.09.2018 8:50 | 3 odsłon | 0 komentarzy

W teorii zarządzana ryzykiem, wśród tzw. aspektów ryzyka, wyróżnia się spojrzenie subiektywne i obiektywne. W skrócie - czego innego się boimy, co innego nam realnie zagraża. Generalnie boimy się tego, co widzieliśmy, o czym się mówi lub co wzbudza w nas gwałtowne emocje. Na przykład boimy się nowotworów, choć... nie są wcale tak groźne, jak je malują...

Źródło: feedproxy.google.com

Dużo wad i jedna, ale ważna, zaleta claims made [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 18.09.2018 8:45 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Claims made pojawiło się formalnie w Polsce wraz z ustawą o działalności ubezpieczeniowej z 2003 roku. Ustawa - poza swoją główną treścią - wprowadzała nowelizację art. 822 Kodeksu cywilnego. Od tego czasu można zupełnie legalnie zawierać w Polsce umowy ubezpieczenia OC obejmujące "także szkody powstałe, ujawnione lub zgłoszone w okresie ubezpieczenia, będące następstwem wypadków, które miały miejsce w okresie przed zawarciem umowy ubezpieczenia pod warunkiem, że w chwili zawierania umowy ich skutki nie były znane żadnej ze stron, pomimo zachowania przez strony należytej staranności"

Źródło: feedproxy.google.com

Sądowa pajdokracja [Felietonik Marcina Masnego]

Dodano: 17.09.2018 13:19 | 13 odsłon | 0 komentarzy

Polscy sędziowie zaczynają samodzielną pracę przed trzydziestką, zazwyczaj nie wiedząc niemal nic o życiu rodzinnym, biznesowym, korporacyjnym, o finansach, gospodarce, polityce, o służbach specjalnych, o policji i prokuraturze. Tymczasem sędzia niczym ubezpieczeniowiec dotyka w pracy zawodowej całej różnorodności życia innych ludzi.

Źródło: feedproxy.google.com

Prawo Kopernika-Greshama [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 11.09.2018 9:06 | 14 odsłon | 0 komentarzy

To, że pieniądz gorszy wypiera lepszy, wiedzieli podobno już starożytni. Prawdę tę opisał Arystofanes w jednej ze swoich sztuk. W V wieku p.n.e.! My znamy ją jako Prawo Kopernika-Greshama, dowartościowując naszego wielkiego przodka. Cała reszta świata mówi już tylko o Prawie Greshama. Całość zasadza się na postrzeganiu wartości. Zastanówmy się, jak to samo - postrzeganie wartości - działa w ubezpieczeniach.

Źródło: feedproxy.google.com

Champerty, czyli sponsoring prawny [Felietonik Marcina Masnego]

Dodano: 11.09.2018 8:55 | 12 odsłon | 0 komentarzy

Wątpliwe pozwy, czyli amerykańska "lawsuit culture" zwana dawniej nietaktownie pieniactwem - to doprawdy nie jest nowość w naszym kraju. Finansowe wspieranie pieniactwa ku radości sądów i adwokatów doskonale też wpisuje się w obecne trendy na rynku zwanym szumnie wymiarem sprawiedliwości. W Ameryce rzecz jasna ubezpieczyciele protestują gwałtownie przeciwko coraz liczniejszym i wyższym roszczeniom, bo uderza ich to straszliwie po kieszeni. U nas też będą protestować.

Źródło: feedproxy.google.com

Czy 1 października coś zmieni [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 06.09.2018 8:47 | 10 odsłon | 0 komentarzy

Rok temu o tej porze wszyscy przygotowywali się do wejścia IDD. Część miała nadzieję, że termin z 1 stycznia 2018 zostanie przesunięty, ale... wszyscy się jednak przygotowywali. Ubezpieczyciele, trochę brokerzy, bardziej agregatorzy, mało agenci. Byli i tacy na rynku, którzy dopiero rok temu w ogóle o IDD się dowiadywali. Ale termin został odłożony, balonik obaw trochę sflaczał. W międzyczasie weszło RODO i operacyjnie nie zmieniło wiele. Poza masą zgód oczywiście...

Źródło: feedproxy.google.com

=> Ubezpieczenia wychodzą ze średniowiecza <= [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 04.09.2018 8:47 | 5 odsłon | 0 komentarzy

Są kraje, które myślą w ogóle o pozbyciu się z obrotu gotówki. W obrocie drogiej i niewygodnej. Fakt faktem gotówka działa nawet bez prądu, co często podkreślają jej zwolennicy. Ale bez prądu nie działa kasa fiskalna. A bojący się urzędu skarbowego sprzedawca nie zaryzykuje transakcji bez możliwości wydrukowania paragonu. (Sprawdzone! Tak było w czasie małego blackoutu warszawskiego Mokotowa jakiś czas temu.) Również agent bez prądu nie ma dziś szans na sprawdzenie ceny. Nie wspominając o wydrukowaniu polisy. I komputer, i drukarka potrzebują wszak choć odrobinę elektryczności. Wciąż jednak to u agentów gotówką można zapłacić najłatwiej.

Źródło: feedproxy.google.com

Trochę pary z gęby [Felietonik Marcina Masnego]

Dodano: 04.09.2018 8:47 | 12 odsłon | 0 komentarzy

W Europejskim Banku Centralnym rozważa się udostępnienia kranika z pieniądzem już nie tylko bankom i innym instytucjom finansowym, lecz także bezpośrednio firmom i obywatelom. Pięknie! Ale - jeśli dobrze rozumiem ezopowy język bankiera centralnego - miałby to być pieniądz cyfrowy, kontrolowany przez emitenta na każdym etapie obrotu.

Źródło: feedproxy.google.com

(Nie)bezpieczni ubezpieczyciele 2 [Felietonik Marcina Z. Brody]

Dodano: 30.08.2018 8:57 | 8 odsłon | 0 komentarzy

Przez ostatni tydzień, od ogłoszenia raportu "Strony ubezpieczycieli z perspektywy klienta" ( (Nie)bezpieczni ubezpieczyciele), miałem okazję porozmawiać z kilkoma informatykami. Kilka razy bezpośrednio, a częściej chyba via różne PR-y. Tylko raz zdarzyło się, że informatyk powiedział "tak, zrobiliśmy głupotę" i obiecał poprawę. W znakomitej większości przypadków informatycy wypierali fakty, twierdzili, że oni są super, a z ich stroną wszystko jest w porządku. Choć niemal na pierwszy rzut oka nie jest. Ciekawa jest też postawa zarządów - najczęściej udają, że sprawa ich nie dotyczy. Zresztą, jeśli informatyk mówi "jest dobrze"... głupio kwestionować. Bo jeszcze się obrazi i odejdzie?

Źródło: feedproxy.google.com

Starsze wiadomości »
reklama

Copyright © 2008-2018 site.elk.pl  - wszelkie prawa zastrzeżone